03-14-2020, 09:23 PM
The biggest African Movie/TV series award show, Africa Magic Viewers Choice Awards 2020 (AMVCA) holds tonight in Lagos.
The AMVCA is one of the most anticipated events in Nigeria as actors, actresses, filmmakers, fashion influencers bring their fashion A-game to the red carpet. Moreso, there is suspense on who will win the Best actor and actress awards categories among other awards.
IK Osakioduwa, Abdi Rabar are hosts of AMVCA7 2020.
Meanwhile, check out the AMVCA 2020 nominees.
Best Short Film or Online Video Nominees:
Oga John - Bolanle Akintomide
Thorn - Bola 'Enigma' Akanbi
Prueba - Stanlee Ohikuhare
Tokunbo - Bio Arimoro
Best Supporting Actor in a Movie or TV Series Nominees:
Damijo (Rmd) - Seven Richard Mofe
Ramsey Nouah - Living In Bondage
Nkem Owoh - God Calling
Remilekun 'Reminisce' Safaru - King Of Boys
Pascal Tokodi - Disconnect
Best Supporting Actress in a Movie or TV Series Nominees:
Toni Tones - King Of Boys
Eucharia Anunobi - The Foreigner's God
Tina Mba - The Set Up
Mary Lazarus - Size 12
Gloria Sarfo - The Perfect Picture: 10 Years Later
Best Actor in a Comedy (Movie or TV Series) Nominees:
Uzor Arukwe - Smash
Chibunna "Funny Bone" Stanley - Smash
Uzor Arukwe - Size 12
Ramsey Nouah - Merry Men 1
Etim Effiong - Plan B Daniel
Best Cinematographer Nominees:
God Calling - Cardoso
Living In Bondage - John Demps
Ratnik - Niyi White, Gbenga Fifolabi and Abiola Ladipo
The Set Up - Mohammed Attah
Best Lighting Designer In A Movie Or TV Series:
God Calling - Cardoso
Ratnik - Abiola Ladipo
Elevator Baby - Eleaxu Texas
Plan B - Odhiambo Walter
Best Costume Designer Movie or TV Series Nominees:
Living In Bondage Olohigbe Nwagwu
The Foreigner's God Ifan Michael
Ratnik Dimeji Ajibola
King Of Boys Yolanda Okereke
Best Actor in a Comedy (Movie or TV Series) Nominees:
Uzor Arukwe - Smash
Chibunna "Funny Bone" Stanley - Smash
Uzor Arukwe - Size 12
Ramsey Nouah - Merry Men 1
Etim Effiong - Plan B Daniel
Best Actress in a Comedy (Movie/TV Series) Nominees:
Toyin Abraham - Bling Lagosians
Bimbo Ademoye - Looking For Baami
Funke Akindele - Moms At War
Toyin Abraham - Kasanova
Ebele Okaro - Smash
Best Actor in a Drama (Movie/TV Series) Nominees:
Swanke J.K.A - Living In Bondage
Timini Egbuson - Elevator Baby
Efa Iwara - Seven
Gabriel Afolayan - Coming From Insanity
Ramsey Nouah - Levi
Best Actress in a Drama (Movie/TV Series) Nominees:
Shola Shobowale - King Of Boys
Zainab Balogun - Sylvia
Zainab Balogun - God Calling
Toyin Abraham - Elevator Baby
Kate Henshaw - The Ghost And The House Of Truth
Best Writer in a Movie or TV Series Nominees:
BB Sasore - God Calling
Tosin Igho - Seven
Vanessa Kanu - Sylvia
Biodun Stephen - Joba
Nicole Asinugo and CJ Obasi - Living In Bondage
Akay Mason and Yusuf Carew - Elevator Baby
Best Documentary Nominees are:
Hidden Euphoria - Aderogba Adedeji
Skin - Beverly Naya
Against All Odds: A Tale Of Resilience - Aderemi Davies
Ibadan: Yoruba Heritage - Tunde Oladimeji
Best Indigenous Language Movie/TV Series Swahili Nominees:
Raveet Sippy Chadh - Subira
Timoth Conrad Kachumka - Sema
Victor Gatonye - Dream Child
Joan Kabugu - Toy Car
Best Indigenous Language Movie/TV Series Yoruba Nominees:
Ronke Odusanya - Ajoji Godogbo -
Yewande Famakin - Alubarika
Oyebade Adebimpe - Adebimpe Omo Oba
Wumi Olabimtan - Intent
Best Indigenous Language Movie/TV Series Hausa Nominees:
Tuntube - Muhammad T. Finisher
Mariya - Abubakar Bashir
Abarawa Rai - Muhammad Adam and Tundun Murtala
Sadauki - Hassan Giggs
Best Indigenous Language Movie/TV Series Igbo Nominees:
Isianyaocha - Brown Ene
Nekwa - Paul Igwe
Nne - Victor Iyke
Obiakpor - Evan Okechukwu
Best Movie Southern Africa Nominees:
Kukuri - Philippe Talavera
Dalitso - Abraham Kabwe
Kwacha - Cassie Kabwikta
The Beautiful Hen Behind Yao Mountain - Imran Kaisi
Best Movie East Africa Nominees:
Disconnect - Iman Mueke
Lost In Time - Edijoe Mwaniki
Plan B - Sarah Hassan
94 Terror - Mulinwa Richard
Best Writer in a Movie or TV Series Nominees:
BB Sasore - God Calling
Tosin Igho - Seven
Vanessa Kanu - Sylvia
Biodun Stephen - Joba
Nicole Asinugo and CJ Obasi - Living In Bondage
Akay Mason and Yusuf Carew - Elevator Baby
Best Documentary Nominees:
Hidden Euphoria - Aderogba Adedeji
Skin - Beverly Naya
Against All Odds: A Tale Of Resilience - Aderemi Davies
Ibadan: Yoruba Heritage - Tunde Oladimeji
Best Indigenous Language Movie/TV Series Swahili Nominees:
Raveet Sippy Chadh - Subira
Timoth Conrad Kachumka - Sema
Victor Gatonye - Dream Child
Joan Kabugu - Toy Car
Best Indigenous Language Movie/TV Series Yoruba Nominees:
Ronke Odusanya - Ajoji Godogbo -
Yewande Famakin - Alubarika
Oyebade Adebimpe - Adebimpe Omo Oba
Wumi Olabimtan - Intent
Best Indigenous Language Movie/TV Series Hausa Nominees:
Tuntube - Muhammad T. Finisher
Mariya - Abubakar Bashir
Abarawa Rai - Muhammad Adam and Tundun Murtala
Sadauki - Hassan Giggs
Best Indigenous Language Movie/TV Series Igbo Nominees:
Isianyaocha - Brown Ene
Nekwa - Paul Igwe
Nne - Victor Iyke
Obiakpor - Evan Okechukwu
Best Movie Southern Africa Nominees:
Kukuri - Philippe Talavera
Dalitso - Abraham Kabwe
Kwacha - Cassie Kabwikta
The Beautiful Hen Behind Yao Mountain - Imran Kaisi
Best Movie East Africa Nominees:
Disconnect - Iman Mueke
Lost In Time - Edijoe Mwaniki
Plan B - Sarah Hassan
94 Terror - Mulinwa Richard
Best Movie West Africa Nominees:
God Calling - Momo Spaine
Seven - Tosin Igho
Elevator Baby - Victoria Akujobi
Living In Bondage - Steve Gukas
Ratnik - Dimeji Ajibola
Best Television Series Drama Or Comedy Nominees:
Jenifa's Diary - Funke Akindele
Truth - Anis Halloway
Life As It Is - Uche Odoh
Women - Uchenna Mbunabo
Who do you think will win?
The AMVCA is one of the most anticipated events in Nigeria as actors, actresses, filmmakers, fashion influencers bring their fashion A-game to the red carpet. Moreso, there is suspense on who will win the Best actor and actress awards categories among other awards.
IK Osakioduwa, Abdi Rabar are hosts of AMVCA7 2020.
Meanwhile, check out the AMVCA 2020 nominees.
Best Short Film or Online Video Nominees:
Oga John - Bolanle Akintomide
Thorn - Bola 'Enigma' Akanbi
Prueba - Stanlee Ohikuhare
Tokunbo - Bio Arimoro
Best Supporting Actor in a Movie or TV Series Nominees:
Damijo (Rmd) - Seven Richard Mofe
Ramsey Nouah - Living In Bondage
Nkem Owoh - God Calling
Remilekun 'Reminisce' Safaru - King Of Boys
Pascal Tokodi - Disconnect
Best Supporting Actress in a Movie or TV Series Nominees:
Toni Tones - King Of Boys
Eucharia Anunobi - The Foreigner's God
Tina Mba - The Set Up
Mary Lazarus - Size 12
Gloria Sarfo - The Perfect Picture: 10 Years Later
Best Actor in a Comedy (Movie or TV Series) Nominees:
Uzor Arukwe - Smash
Chibunna "Funny Bone" Stanley - Smash
Uzor Arukwe - Size 12
Ramsey Nouah - Merry Men 1
Etim Effiong - Plan B Daniel
Best Cinematographer Nominees:
God Calling - Cardoso
Living In Bondage - John Demps
Ratnik - Niyi White, Gbenga Fifolabi and Abiola Ladipo
The Set Up - Mohammed Attah
Best Lighting Designer In A Movie Or TV Series:
God Calling - Cardoso
Ratnik - Abiola Ladipo
Elevator Baby - Eleaxu Texas
Plan B - Odhiambo Walter
Best Costume Designer Movie or TV Series Nominees:
Living In Bondage Olohigbe Nwagwu
The Foreigner's God Ifan Michael
Ratnik Dimeji Ajibola
King Of Boys Yolanda Okereke
Best Actor in a Comedy (Movie or TV Series) Nominees:
Uzor Arukwe - Smash
Chibunna "Funny Bone" Stanley - Smash
Uzor Arukwe - Size 12
Ramsey Nouah - Merry Men 1
Etim Effiong - Plan B Daniel
Best Actress in a Comedy (Movie/TV Series) Nominees:
Toyin Abraham - Bling Lagosians
Bimbo Ademoye - Looking For Baami
Funke Akindele - Moms At War
Toyin Abraham - Kasanova
Ebele Okaro - Smash
Best Actor in a Drama (Movie/TV Series) Nominees:
Swanke J.K.A - Living In Bondage
Timini Egbuson - Elevator Baby
Efa Iwara - Seven
Gabriel Afolayan - Coming From Insanity
Ramsey Nouah - Levi
Best Actress in a Drama (Movie/TV Series) Nominees:
Shola Shobowale - King Of Boys
Zainab Balogun - Sylvia
Zainab Balogun - God Calling
Toyin Abraham - Elevator Baby
Kate Henshaw - The Ghost And The House Of Truth
Best Writer in a Movie or TV Series Nominees:
BB Sasore - God Calling
Tosin Igho - Seven
Vanessa Kanu - Sylvia
Biodun Stephen - Joba
Nicole Asinugo and CJ Obasi - Living In Bondage
Akay Mason and Yusuf Carew - Elevator Baby
Best Documentary Nominees are:
Hidden Euphoria - Aderogba Adedeji
Skin - Beverly Naya
Against All Odds: A Tale Of Resilience - Aderemi Davies
Ibadan: Yoruba Heritage - Tunde Oladimeji
Best Indigenous Language Movie/TV Series Swahili Nominees:
Raveet Sippy Chadh - Subira
Timoth Conrad Kachumka - Sema
Victor Gatonye - Dream Child
Joan Kabugu - Toy Car
Best Indigenous Language Movie/TV Series Yoruba Nominees:
Ronke Odusanya - Ajoji Godogbo -
Yewande Famakin - Alubarika
Oyebade Adebimpe - Adebimpe Omo Oba
Wumi Olabimtan - Intent
Best Indigenous Language Movie/TV Series Hausa Nominees:
Tuntube - Muhammad T. Finisher
Mariya - Abubakar Bashir
Abarawa Rai - Muhammad Adam and Tundun Murtala
Sadauki - Hassan Giggs
Best Indigenous Language Movie/TV Series Igbo Nominees:
Isianyaocha - Brown Ene
Nekwa - Paul Igwe
Nne - Victor Iyke
Obiakpor - Evan Okechukwu
Best Movie Southern Africa Nominees:
Kukuri - Philippe Talavera
Dalitso - Abraham Kabwe
Kwacha - Cassie Kabwikta
The Beautiful Hen Behind Yao Mountain - Imran Kaisi
Best Movie East Africa Nominees:
Disconnect - Iman Mueke
Lost In Time - Edijoe Mwaniki
Plan B - Sarah Hassan
94 Terror - Mulinwa Richard
Best Writer in a Movie or TV Series Nominees:
BB Sasore - God Calling
Tosin Igho - Seven
Vanessa Kanu - Sylvia
Biodun Stephen - Joba
Nicole Asinugo and CJ Obasi - Living In Bondage
Akay Mason and Yusuf Carew - Elevator Baby
Best Documentary Nominees:
Hidden Euphoria - Aderogba Adedeji
Skin - Beverly Naya
Against All Odds: A Tale Of Resilience - Aderemi Davies
Ibadan: Yoruba Heritage - Tunde Oladimeji
Best Indigenous Language Movie/TV Series Swahili Nominees:
Raveet Sippy Chadh - Subira
Timoth Conrad Kachumka - Sema
Victor Gatonye - Dream Child
Joan Kabugu - Toy Car
Best Indigenous Language Movie/TV Series Yoruba Nominees:
Ronke Odusanya - Ajoji Godogbo -
Yewande Famakin - Alubarika
Oyebade Adebimpe - Adebimpe Omo Oba
Wumi Olabimtan - Intent
Best Indigenous Language Movie/TV Series Hausa Nominees:
Tuntube - Muhammad T. Finisher
Mariya - Abubakar Bashir
Abarawa Rai - Muhammad Adam and Tundun Murtala
Sadauki - Hassan Giggs
Best Indigenous Language Movie/TV Series Igbo Nominees:
Isianyaocha - Brown Ene
Nekwa - Paul Igwe
Nne - Victor Iyke
Obiakpor - Evan Okechukwu
Best Movie Southern Africa Nominees:
Kukuri - Philippe Talavera
Dalitso - Abraham Kabwe
Kwacha - Cassie Kabwikta
The Beautiful Hen Behind Yao Mountain - Imran Kaisi
Best Movie East Africa Nominees:
Disconnect - Iman Mueke
Lost In Time - Edijoe Mwaniki
Plan B - Sarah Hassan
94 Terror - Mulinwa Richard
Best Movie West Africa Nominees:
God Calling - Momo Spaine
Seven - Tosin Igho
Elevator Baby - Victoria Akujobi
Living In Bondage - Steve Gukas
Ratnik - Dimeji Ajibola
Best Television Series Drama Or Comedy Nominees:
Jenifa's Diary - Funke Akindele
Truth - Anis Halloway
Life As It Is - Uche Odoh
Women - Uchenna Mbunabo
Who do you think will win?